PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Europejska Noc Muzeów

19.05.2018

Jak co roku na Górze Gradowej nie zabraknie w tę noc dodatkowych atrakcji. Majdan opanują żołnierze w historycznych mundurach, będzie można zerknąć przez teleskop, poznać bliżej planety, zwiedzić laboratorium i zagłębić się w świat wynalazków. Nasze wystawy będą czynne w godz. 19 - 1 (wstęp 1 zł).


godz. 19.00–01.00 – pokaz „Niech żyje król!”

W setną rocznicę odzyskania niepodległości cofniemy się w czasie do Gdańska przedrozbiorowego. Gwarantem potęgi i bogactwa miasta była Rzeczpospolita. Gdańszczanie bronili króla Stanisława Leszczyńskiego przed obcymi wojskami i próbowali powstrzymać wkraczające do miasta wojska zaborcze.

Uczestnicy posłuchają opowieści o gdańskich żołnierzach. Poznają ich umundurowanie i wyposażenie. Wezmą udział w musztrze. Zobaczą, jak funkcjonował szpital polowy, asystując przy operacji. Poznają życie kaprów i dawną kuchnię wojskową.

Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk z udziałem ponad 20 odtwórców.


godz. 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – Pokaz „Spotkanie z planetami” (liczba miejsc ograniczona - obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru na miejscu)

Zbudujemy kosmiczną „śnieżkę”, czyli kometę i odtańczymy taniec, w którym codziennie uczestniczy nasza Ziemia wraz ze Słońcem i Księżycem.


od godz. 21.30 - Obserwacje nieba przez teleskop - jeżeli pogoda pozwoli, przyjrzymy się  największej planecie Układu Słonecznego – gazowemu olbrzymowi Jowiszowi ioraz jego największym księżycom. Spróbujemy odszukać także Wenus. godz. 19.30–23.00 (co 30 min.) – zwiedzanie „Laboratorium nocą” (liczba miejsc ograniczona - obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru na miejscu). „Galeria Ruchu” jest nowoczesną pracownią naukowo-dydaktyczną w historycznym wnętrzu z około 30 stanowiskami interaktywnymi prezentującymi zjawisko ruchu w różnych jego postaciach i formach. Na co dzień nie jest udostępniana zwiedzającym. 


godz. 20.00, 22.00 - wykład "Czy wynalazki Heweliusza i innych gdańskich wynalazców mogłyby zostać opatentowane? Rola ochrony własności intelektualnej i współpracy z rzecznikiem patentowym w 100-lecie istnienia zawodu" Małgorzaty Matyki z Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. (liczba miejsc jest ograniczona). Sylwetka Heweliusza oraz innych znanych pomorskich wynalazców: D.G. Fahrenheita, D. Gralatha, P. Nipkowa, O. Bronka, Z. Ledóchowskiego. Czy dawne wynalazki mogłyby zostać opatentowane? Co to jest prawo wyłączne? Kto to jest rzecznik patentowy? Podczas wykładu przewidziany jest słodki poczęstunek (krówki).

Image title


19.00 – 01.00 Wystawy stałe: „Dookoła Świata”, „Łamigłówka” „Wehikuł czasu – Zabawy z historią”  i „Z energią!”, bilet w cenie 1 zł

Wystawy „Wehikuł czasu – Człowiek i pocisk” oraz „Hewelianum bez barier” – zwiedzanie bezpłatne