PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Czerwiec w planetarium

09.05.2018

Czerwiec to miesiąc najkrótszych nocy. Niebo nie sprzyja obserwacji gwiazd. Nie dotyczy to naszego namiotu sferycznego - tu, niezależnie od pory dnia, można poczuć tchnienie kosmosu.

Grupy szkolne zapraszamy od wtorku do piątku, a osoby indywidualne w soboty i niedziele.

soboty, godz. 12.00 i 14.00 (osoby indywidualne):

2 czerwca "Kolory kosmosu"

Czy wszystkie gwiazdy świecą w tym samym kolorze? O czym mówią nam piękne wielobarwne zdjęcia z teleskopu Hubble'a? Czy można określić wiek galaktyki, patrząc na jej zdjęcie? Zapraszamy na seans, który zachwyci niezwykłą paletą barw.

9 czerwca "O tym, gdzie Słońce wędruje"

Pod kopułą pokażemy znaki zodiaku, opowiemy, jak porusza się Słońce na tle znaków zodiaku, jak je rozpoznać i kiedy można je zobaczyć na niebie. 

16 czerwca - "Kosmiczna karuzela"

Gwiazdy kręcą się jak karuzela. Jak to działa? Czy nasza mała Ziemia też potrafi tak tańczyć, a może poruszają się tylko olbrzymie galaktyki? Porozmawiamy o skomplikowanych tańcach, które dzieją się nad naszymi głowami i... pod stopami. A na deser spróbujemy je odtańczyć.

23 czerwca - "Wszechświat na wyciągnięcie ręki"

Pod naszym "niebem" poznamy każdą z ośmiu planet Układu Słonecznego i zobaczymy, która będzie widoczna na niebie najbliższej nocy. Zbudujemy też model Układu Słonecznego.  

niedziele 3, 10, 17 i 24 czerwca (godz. 12.00 i 14.00) "Małe ABC" - dzieci w wieku 4 - 7 lat

Film animowany przeplatany aktywnościami. Jak znalazły się na Ziemi kosmiczne odlamki? Ile kolorów ma tęcza? Czy w ciągu dnia może nagle zrobić się ciemno? Zapraszamy w niezwykłą podróż po Ziemi... i nie tylko.