PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Rozmawialiśmy językiem gwiazd

19.05.2017

Premierowa edycja koła Gwiezdne Universum za nami.

To było pięć niesamowitych spotkań od stycznia do maja 2017 r., podczas których gimnazjaliści, licealiści i studenci rozwijali swoją astronomiczną pasję w Centrum Hewelianum.

We czwartek 18 maja zakończyliśmy pierwszy cykl astronomicznego koła „Gwiezdne Universum” w Centrum Hewelianum. Zapisało się do niego ponad 20 osób, w tym: uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i nie tylko, którzy pod opieką naszych astronomów rozwijali swoją astronomiczną pasję i rozszerzali podręcznikową wiedzę.

- W czasie pięciu spotkań uczyliśmy się lepiej rozumieć co mogą o sobie i o naszej historii powiedzieć różne obiekty astronomiczne - mówi Patrycja Pakońska, astronom Centrum Hewelianum, organizatorka koła „Gwiezdne Universum”.

Szukaliśmy gwiazd na niebie

Zajęcia były uzależnione od pogody. Ta była kapryśna, ale w czasie dwóch spotkań na szczęście dopisała i można było prowadzić obserwacje astronomiczne.

- W bezchmurne wieczory obserwowaliśmy takie obiekty jak Wenus, Jowisz z jego księżycami i niektóre z gwiazd – dodaje astronom. - Natomiast w pochmurne dni spotykaliśmy się w sali warsztatowej i korzystaliśmy zdalnie z radioteleskopu lub analizowaliśmy obserwacje wcześniej przygotowane.

Narodziny gwiazd

Spotkania w ramach koła astronomicznego „Gwiezdne Universum” rozpoczęły się w styczniu od zajęć, na których można było dowiedzieć się m.in. jak gwiazdy się rodzą i starzeją.

- W lutym staraliśmy zaprzyjaźnić się ze sprzętem obserwacyjnym i zastanawialiśmy się jakie informacje wysyła do nas Wszechświat – mówi Patrycja Pakońska. – A na marcowym spotkaniu zobaczyliśmy Drogę Mleczną w, niewidzialnych dla oka ludzkiego, falach radiowych.

Kwiecień to czas, w którym podczas zajęć uczestniczy koła astronomicznego bawili się składając obserwacje mgławicy z różnych filtrów w kolorowe kosmiczne obrazy.

- Okazuje się że piękne zdjęcia Kosmosu nie tylko zachwycają kolorami, ale przede wszystkim bogactwem niesionych informacji – kontynuuje astronom. Warto wiedzieć co do nas świeci i dlaczego. Prawda?

Na zakończenie cyklu, czyli 18 maja astronomowie zorganizowali dla wszystkich uczestników piknik pod gwiazdami. Nie zabrakło gier i zabaw astronomicznych, słodkich przekąsek i drobnych upominków.

- Szczególnie wyróżniliśmy najaktywniejszego członka koła, który nie opuścił żadnego spotkania i uzyskał najlepszy sumaryczny wynik z quizów podsumowujących każde spotkanie – mówi Magdalena Maszewska, druga astronom Centrum Hewelianum. - A to wszystko w luźnej i przyjemnej atmosferze.

Fascynacja Wszechświatem

Magdalena Maszewska i Patrycja Pakońska to nasze dwie astronomki, które pracują w Centrum Hewelianum. Koło astronomiczne „Gwiezdne Universum” to efekt ich pasji i chęci dzielenia się z innymi wiedzą.

- Moim marzeniem było stworzenie koła astronomicznego. Jak łatwo zgadnąć jestem zafascynowana Wszechświatem i tym chcę się dzielić z innymi. Cieszę się że znaleźli się chętni do naszego kosmicznego koła - mówi Patrycja Pakońska. - W Gdańsku nie ma wielu miejsc, w których można dowiedzieć się czegoś o astronomii. Dlatego tym bardziej uważam naszą inicjatywę za ważną i pożyteczną. Dziękuję wszystkim uczestnikom pierwszej edycji koła astronomicznego i zapraszam wszystkich chętnych na jesienną edycję!

Koło w liczbach:

5 spotkań, 10 godzin wspólnej pracy i zabawy, 2 astronomów, 22 uczestników... i semestr rozwijania astronomicznych pasji już za nami