PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Noc Muzeów w #Hewelianum - PODRÓŻ W CZASY ŚREDNIOWIECZA ORAZ BADANIE WARIOGRAFEM

20.05.2017

Rycerze, garncarze, mincerze i zawodowy kat, który nie zawaha się skrócić o głowę! A do tego na odważnych czekać będą „średniowieczne masażery”.  Na tę jedną noc Centrum Hewelianum zamieni się w średniowieczną osadę. Nie może Ciebie zabraknąć!

Uwaga! Po odbiór darmowych wejściówek na atrakcje z limitem wejść (spacer historyczny i wykład o wariografie)  należy zgłaszać się do punktu informacyjnego  (namiot na majdanie - głównym placu) od godz. 18:50. Obowiązuje zasada  "kto pierwszy, ten lepszy". Górny parking będzie ZAMKNIĘTY.

W programie:

POKAZ RYCERSKI - godz.19:30, 21:00, 22:30, WSTĘP WOLNY

Co półtorej godziny, odbywać się będzie pokaz rycerski, podczas którego rycerz wprowadzi publiczność w zaczarowane czasy średniowiecza. Opowieść rozpoczyna się w chwili, gdy młody giermek rozpoczyna swą rycerską przygodę. Podróżuje z rycerzem, doświadcza swojej odwagi by dostąpić zaszczytu pasowania rycerskiego.


PRZYMIERZANIE ZBROI - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

Tej nocy spełnią się marzenia każdego, kto choć raz marzył o tym by stać się rycerzem. Na specjalnym stanowisku będzie można przymierzyć prawdziwą zbroję, a rycerz Kerin będzie opowiadał o uzbrojeniu i ciekawostkach historycznych.


ŚREDNIOWIECZNA MANUFAKTURA - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

Na stanowisku garncarskim, pod okiem średniowiecznego mistrza, będzie można własnoręcznie wykonać gliniane naczynie.


NIE WSZYSTKO ZŁOTO… - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

Mincerz wybije dla chętnych grosz Kazimierza Wielkiego, który będzie można zabrać na pamiątkę!


ŚREDNIOWIECZNA MODA - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

W specjalnie przygotowanej przestrzeni krawiec pomoże ci uszyć element średniowiecznej garderoby.


CZERPANIE PAPIERU I KALIGRAFIA - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

Na stanowisku wyrobu papieru czerpanego i kaligrafii czekać będzie kadź
z pulpą celulozową, z której będzie można własnoręcznie zrobić papier i napisać na nim list.


ŚREDNIOWIECZNE „MASAŻERY”- od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

Na najmniej posłusznych czekać będzie kat! Na specjalnym stanowisku znajdą się średniowieczne „masażery”, czyli narzędzia tortur. Uwaga! Stanowisko tylko dla odważnych!


SPACER ŚLADAMI HISTORII - godz.19:00, WSTEP WOLNY - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA


W programie także:

INTERAKTYWNE WYSTAWY - od 19:00 do 01:00, BILET - 1 ZŁ

(„Dookoła Świata”, „Z energią!”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią”)

Marzyliście kiedyś o podróży dookoła świata? To możliwe! W Hewelianum siedem kontynentów zmieściło się na dwóch kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych. A może chcielibyście spojrzeć na Ziemię z perspektywy Kosmosu lub mielibyście ochotę na przejażdżkę samochodem w symulatorze jazdy? Na wystawie „Z energią!” odkryjecie niezwykłe prawa, które rządzą otaczającym nas światem.


MULTIMEDIALNE WYSTAWY - od 19:00 do 01:00, WSTĘP WOLNY

(„Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, „Hewelianum bez barier”)

Dla Odwiedzających gdańskie centrum nauki podczas Nocy Muzeów dostępna będzie również wystawa opowiadająca o dziejach Góry Gradowej - „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk”. Na wystawę składa się łącznie 14 ekspozycji układających się w tematyczną ścieżkę zwiedzania.

DODATKOWO!

MAGIA KŁAMSTWA, czy wariograf rzeczywiście działa? Jak go oszukać? - od 19:00, wejścia co 30 min (limit miejsc na każdy wykład - 30 osób), WSTĘP WOLNY

Podczas Nocy Muzeów będzie można poddać się badaniu wariografem! Specjalnie na tę okazję zaprosiliśmy do współpracy Uniwersytet SWPS w Sopocie, którego naukowcy podczas 30-mniutowych wykładów zdradzą tajniki działania wariografu. Śmiałkowie będą mogli sami spróbować go oszukać...

Uwaga podczas Europejskiej Nocy Muzeów górny parking (przy majdanie) będzie nieczynny.